Houbaření je radost, nevím jak ty, ale já ho miluju. Už to hecování, kdo najde první houbu, a pak kdo jich najde víc. Má to své kouzlo. Houbaření je v naší zemi trend, ale jak je to třeba mimo ČR?
Sběr hub bez omezení je běžnou praxí např. v: Polsku, Slovensku, Maďarsku, Rumunsku a také ve Španělsku. Ve Švédsku a Norsku má houbaření, podobně jako u nás, hlubokou tradici, a i tam není sběr hub žádným způsobem regulován.
Těsně za hranicemi už to není taková legrace. Každá spolková země v Německu to má nastaveno jinak – je povolený sběr mezi 500 g až 2 kg.
V Rakousku je maximální denní limit 2 kg a houbaření je povoleno pouze v určitých časech, jinak hrozí pokuta. V létě je možné houbařit od 7 do 19 hodin, od října už jen do 17 hodin.
Pozor na chráněné oblasti, tam ať tě radši ani nenapadne sbírat houby. Pokuta je hodně masná.
Nejpřísněji se k houbařům staví Nizozemsko, sbírat houby můžeš pouze na vlastním pozemku.
Osobně bych doporučila věnovat se houbaření na naší půdě. Nemusíte předem řešit, jestli máte mít s sebou váhu nebo platit případný poplatek za to, že chcete houbařit. 😁 Houbaření má být relax.
Při cestách do lesa je důležité myslet i na bezpečnost svého vozidla. Zde je několik tipů, jak zajistit, aby tvé auto nelákalo zloděje:
Máš pojištění domácnosti? Pak je velká pravděpodobnost, že máš pojištěné i věci uložené ve vozidle. Pozor ale na limit, záleží na tom, jaký balíček máš u své pojišťovny.
Výhoda: Některé pojišťovny uznávají škodní událost i v noci, nicméně většina se drží pravidla: škoda je uznatelná pouze v čase od 6:00 do 22:00.
Nemáš pojištění domácnosti? Připojištění zavazadel je cesta, jak si ochránit své věci. Limit si můžeš stanovit většinou v rozmezí od 5 tisíc korun, každá pojišťovna to má nastaveno jinak. Klidně to může být i 100 tisíc korun.
Výhoda: Součástí pojištění jsou ve většině případů i střešní boxy a nosiče. Pojištění ti pomůže nejen při krádeži, ale také v případě poškození při montáži či demontáži ze střešního nosiče.
Ne, cestovní pojištění kryje pouze zavazadla během cesty do zahraničí. Má odlišné podmínky a parametry.
Ne, havarijní pojištění se vztahuje pouze na vozidlo jako takové (včetně jeho obvyklé výbavy). Nemá nic společného s věcmi, které si převážíš ve vozidle. Co si do auta přineseš, musíš pojistit připojištěním věcí ve vozidle.
Hlavně sbírej houby, které znáš. Experiment se ti nemusí vyplatit. V této době sice existují aplikace na rozpoznání hub, ale já se osobně držím toho, že sbírám jen to, co skutečně znám.
Většina z nás pozná otravu podle nechutenství, bolestí břicha a hlavy. Následně se může objevit průjem nebo zvracení. Obvykle zvracení pomůže tělu zbavit se toxických látek a pak se cítíme lépe. I když se ti nechce zvracet, zkus to vyvolat – uleví se ti. Pokud ti však stále není dobře, neváhej a zavolej si pomoc.
Nicméně, pokud by byly potíže vážnější (např. křeče, dehydratace, nebo žloutnutí kůže), okamžitě volej záchranku. V takovém případě jde už o čas, aby jed nepoškodil játra a ledviny.