Zpět na výpis
Bezpečné houbaření: Jak chránit své věci před krádeží ve vozidle

Bezpečné houbaření: Jak chránit své věci před krádeží ve vozidle

Sezóna houbaření je konečně tady. Jezdíš na houby autem? Uvař si kafíčko a přečti si několik tipů, jak ochránit své věci ve vozidle.
Markéta
30. 9. 2024

Houbaření je radost, nevím jak ty, ale já ho miluju. Už to hecování, kdo najde první houbu, a pak kdo jich najde víc. Má to své kouzlo. Houbaření je v naší zemi trend, ale jak je to třeba mimo ČR?

Kde se houby sbírají bez omezení jako u nás?

Sběr hub bez omezení je běžnou praxí např. v: Polsku, Slovensku, Maďarsku, Rumunsku a také ve Španělsku. Ve Švédsku a Norsku má houbaření, podobně jako u nás, hlubokou tradici, a i tam není sběr hub žádným způsobem regulován.

Co Německo a Rakousko?

Těsně za hranicemi už to není taková legrace. Každá spolková země v Německu to má nastaveno jinak – je povolený sběr mezi 500 g až 2 kg. 

V Rakousku je maximální denní limit 2 kg a houbaření je povoleno pouze v určitých časech, jinak hrozí pokuta. V létě je možné houbařit od 7 do 19 hodin, od října už jen do 17 hodin.

Pozor na chráněné oblasti, tam ať tě radši ani nenapadne sbírat houby. Pokuta je hodně masná. 

Kde je sběr hub zakázaný?

Nejpřísněji se k houbařům staví Nizozemsko, sbírat houby můžeš pouze na vlastním pozemku. 

Kde je lepší houbařit?

Osobně bych doporučila věnovat se houbaření na naší půdě. Nemusíte předem řešit, jestli máte mít s sebou váhu nebo platit případný poplatek za to, že chcete houbařit. 😁 Houbaření má být relax. 

Bezpečné houbaření

Při cestách do lesa je důležité myslet i na bezpečnost svého vozidla. Zde je několik tipů, jak zajistit, aby tvé auto nelákalo zloděje:

  1. Parkování na bezpečném místě: Vždy parkuj na dobře osvětlených a frekventovaných místech. Zloději se obvykle vyhýbají místům, kde jsou vystaveni světlu a pohledům kolemjdoucích. 
  2. Nikdy nenechávej klíč v zapalování: ani když opustíš auto jen na okamžik. Naopak vždy se přesvědči, že si zamkl/a i kufr a zatáhl/a okna.
  3. Nenechávej ve vozidle cenné věci: Pokud to jinak nejde, tak je umísti tak, ať nejsou vidět. 
  4. Zabezpečení vozidla: Používej mechanické a elektronické zabezpečení, jako jsou alarmy, imobilizéry a GPS sledovací zařízení.
  5. Připojištění věcí ve vozidle: Můžeš na to jít přes pojištění majetku, dále připojistit v rámci pojištění vozidla, rozebereme si to více za chviličku.
  6. Pojištění odcizení vozidla: I to se někdy v lese může stát, ochrání tě havarijní pojštění nebo připojištění odcizení vozidla. 
  7. Zkontroluj auto, než odejdeš: Podívej se na něj ještě při odchodu, jestli něco nevidíš už při nahlédnutí do auta, a proveď kontrolu zamčení vozidla.

Pojištění v rámci pojistky na domácnost

Máš pojištění domácnosti? Pak je velká pravděpodobnost, že máš pojištěné i věci uložené ve vozidle. Pozor ale na limit, záleží na tom, jaký balíček máš u své pojišťovny.

Výhoda: Některé pojišťovny uznávají škodní událost i v noci, nicméně většina se drží pravidla: škoda je uznatelná pouze v čase od 6:00 do 22:00. 

Připojištění zavazadel u vozidla

Nemáš pojištění domácnosti? Připojištění zavazadel je cesta, jak si ochránit své věci. Limit si můžeš stanovit většinou v rozmezí od 5 tisíc korun, každá pojišťovna to má nastaveno jinak. Klidně to může být i 100 tisíc korun.

Výhoda: Součástí pojištění jsou ve většině případů i střešní boxy a nosiče. Pojištění ti pomůže nejen při krádeži, ale také v případě poškození při montáži či demontáži ze střešního nosiče.

Mám pojištěná zavazadla v rámci cestovního pojištění, platí to také?

Ne, cestovní pojištění kryje pouze zavazadla během cesty do zahraničí. Má odlišné podmínky a parametry.

Mám havarijní pojištění, to mi snad při krádeži pomůže, ne?

Ne, havarijní pojištění se vztahuje pouze na vozidlo jako takové (včetně jeho obvyklé výbavy). Nemá nic společného s věcmi, které si převážíš ve vozidle. Co si do auta přineseš, musíš pojistit připojištěním věcí ve vozidle.

Na co si během houbaření dát pozor?

Hlavně sbírej houby, které znáš. Experiment se ti nemusí vyplatit. V této době sice existují aplikace na rozpoznání hub, ale já se osobně držím toho, že sbírám jen to, co skutečně znám. 

Co dělat, když se přeci jen otrávíte houbami?

Většina z nás pozná otravu podle nechutenství, bolestí břicha a hlavy. Následně se může objevit průjem nebo zvracení. Obvykle zvracení pomůže tělu zbavit se toxických látek a pak se cítíme lépe. I když se ti nechce zvracet, zkus to vyvolat – uleví se ti. Pokud ti však stále není dobře, neváhej a zavolej si pomoc.

Nicméně, pokud by byly potíže vážnější (např. křeče, dehydratace, nebo žloutnutí kůže), okamžitě volej záchranku. V takovém případě jde už o čas, aby jed nepoškodil játra a ledviny.