Veřejné i soukromé akce s pálením čarodějnic se rok od roku těší větší oblibě. Oheň, slavnostní atmosféra a jarní večery lákají děti, dospělé i celé rodiny. Bohužel právě kvůli podcenění bezpečnosti dochází každoročně k desítkám požárů a úrazů.
Oheň může přeskočit suchou trávu, živý plot, dřevěný přístřešek nebo se vlivem větru rozšířit na okolní domy. V zástavbě, na zahradách a v parcích vznikají škody, které mnohdy dosahují až několika milionů korun.
Na co si dát pozor, aby oheň nezpůsobil neštěstí
Vyber bezpečné místo
Vatra by měla být postavena v dostatečné vzdálenosti od budov, plotů, garáží i zaparkovaných vozidel. Nejlépe na otevřeném prostranství.
Pečlivě připrav ohniště
Plochu kolem vatry očisti od suché trávy, listí a hořlavých materiálů. Oheň stav stabilně, aby se nezřítil.
Sleduj počasí
Při silném větru pálení odlož. Stačí malý poryv a jiskry mohou zasáhnout okolní porost nebo stavby.
Měj vodu po ruce
Připrav si kýble s vodou, zahradní hadici nebo hasicí přístroj. Rychlá reakce může zachránit nejen majetek, ale i životy.
Dohlížej na děti i dospělé
Děti by se neměly k ohni přibližovat bez dozoru. I dospělí by měli pamatovat, že alkohol a oheň dohromady tvoří nebezpečnou kombinaci.
Po skončení vatru řádně uhas
Neodcházej od doutnajícího ohně! Pořádně prolij ohniště vodou a ujisti se, že nikde nic nehoří.
Nejdůležitější bod
Nezapomeň na ohlášení pálení hasičům.
Oheň se šíří rychle
Je důležité si uvědomit, že nebezpečí nehrozí jen v přírodě. Ve městech a vesnicích se plameny snadno šíří z jedné stavby na druhou, přes zahrady, ploty i střechy. Zejména v hustě obydlených oblastech může být následkem neopatrného zacházení s ohněm obrovská tragédie.
Jeden neuhlídaný plamen může způsobit požár domu, poškodit auta na ulici nebo zničit roky budované majetky. V nejhorším případě ublížit lidem a zvířatům, následky mohou být fatální.
Proto platí: Respekt k ohni je základní podmínkou bezpečné oslavy. Užij si volno a nezapomínej na prevenci a dobré pojištění.