Pojištění podnikatelských rizik poskytuje komplexní pojistnou ochranu. Nicméně na trhu je stále mnoho podnikatelů, kteří se spoléhají na to, že se nic nestane. Proč se vyplatí investovat do tohoto pojištění si dnes společně projdeme.
To tak není, ať už si živnostník nebo majitel firmy, škoda se může stát komukoliv. Proto si podnikatelská rizika může sjednat i OSVČ.
Jakmile se pustíš do podnikání, můžeš se střetávat s různými riziky. Proto se pojištění podnikatelských rizik řeší podle zaměření podnikatele. Jiná rizika potřebuje fotograf, jiná truhlář nebo vlastník továrny.
Proto před řešením podnikatelských rizik je nutné sdělit, co je tvá hlavní činnost. Často se v praxi setkávám s tím, že na úřadě ti poradí si dát na IČ všechny možné volné činnosti. Ale jsou pojišťovny, které ti díky tomu pojištění nacení dráž. Protože musí brát v potaz, že podnikat můžeš ve všech vyjmenovaných bodech živnosti. Někdy je méně více.
Důležitým parametrem je také tvůj roční obrat, i když začínáš, měl/a bys mít nějaký roční cíl.
Dále pojišťovnu bude zajímat to, jestli máš nějaké zaměstnance.
Než se pustíš do řešení pojištění, zkus si v hlavě srovnat, co je tvá největší obava. Může se u tebe na provozu někdo zranit? Můžeš někomu během své práce způsobit škodu? Podle toho se budou ladit pojistné limity a rizika s tím spojená.
Vždy je lepší ze začátku poptat vše, co tě napadne za rizika a poté si dle nabídek vybrat, co ve finále do pojištění zahrneme či ne.
Nejdůležitějším připojištěním je bezesporu odpovědnost za újmu. Můžeš mít teď štěstí na klienty, kteří nad menší škodou mávnou rukou nebo jim stačí sleva. Ale jednoho dne to může být jinak, tam už to bez pojištění nebude tak snadné a může se řešení odškodnění táhnout.