Zpět na výpis
Pojištění hypotéky

Pojištění hypotéky

Proč ho mít, kdy je povinné a na co nesmíme zapomenout? Pojďme se dnes společně podívat, co stojí za pojištěním hypotéky.
Markéta
4. 3. 2024

Životní pojištění je jako ochranný štít, který nám pomáhá v případě nečekané výzvy, kterou nám život přichystá do cesty. Pro naše zdraví a bezpečí se vyplatí si ho pořídit. Ať už řešíš životní pojištění online nebo se svým poradcem, řeš vše v klidu ať vybereš pro sebe a svou rodinu to nejlepší.

Při koupi domu a sjednávání hypotéky se stává životní pojištění klíčovým společníkem pro udržení finanční stability. Rozumět tomu může být na první pohled zapeklité, ale neboj se. Tady jsou pro tebe srozumitelné informace, které ti pomůžou pochopit, proč je životní pojištění důležité, kdy je povinné a na co nesmíš zapomenout. V tomto článku ti ukážu jak na komplexní životní pojištění pro hypotéku.

Co je životní pojištění?

Životní pojištění je jakýmsi dohodnutým bezpečnostním opatřením mezi tebou a pojišťovnou. V případě neočekávané události, jako je vážná nemoc nebo úmrtí, tě pojišťovna podporuje vyplacením dohodnuté částky tobě nebo tvým blízkým. Je to jakýsi klidný závětří, které ti umožní soustředit se na život s vědomím, že ty a tví blízcí máte finanční oporu v obtížných chvílích.

Proč bych měl mít životní pojištění při sjednání hypotéky?

Hypotéka je závazek často na celý život. Pokud se stane něco neočekávaného, jako je úmrtí nebo vážná nemoc, může být splácení hypotéky náročné nebo dokonce nemožné. Životní pojištění tobě a tvým blízkým poskytuje finanční ochranu v těchto situacích.

Kdy je životní pojištění povinné při sjednání hypotéky?

Některé banky mohou vyžadovat, abyste měli životní pojištění jako podmínku pro získání hypotéky. V takovém případě je životní pojištění povinné. Je však důležité si uvědomit, že i když to banka nevyžaduje, může být stále dobrým nápadem mít životní pojištění pro ochranu tvých finančních závazků.

Na co nesmíme zapomenout při sjednání životního pojištění?

Při sjednání životního pojištění je důležité pečlivě zvážit, jaké krytí potřebuješ. Určitě si pečlivě přečti všechny podmínky a ujisti se, že rozumíš všem důležitým bodům. Je také dobré pravidelně přehodnocovat své pojištění, protože s přibývajícím věkem se ti mění priority. Tzv. máš jiné obavy když si single a jiné, když už založíš rodinu a jsi hlavní živitel/ka rodiny.

Jaké jsou typy pojištění spojené s hypotékou?

Existují tři hlavní typy pojištění, které můžete zvážit při sjednání hypotéky:

 1. Pojištění nemovitosti: Toto pojištění chrání tvůj dům/byt před poškozením nebo zničením v důsledku neštěstí, jako je požár nebo povodeň. Je to jediný povinný typ pojištění při sjednání hypotéky.
 2. Pojištění schopnosti splácet hypotéku: Toto pojištění ti přijde na pomoc, když se dostaneš do situace, kdy nemůžeš platit hypotéku, třeba kvůli ztrátě zaměstnání nebo zdravotní neschopnosti.
 3. Životní pojištění: Pokud onemocníš a nebudeš moct vydělávat, tak ti poskytne pomocnou ruku díky připojištění pracovní neschopnosti nebo invalidity. V tom nejvážnějším případě poskytuje finanční výhody tvým dědicům nebo příjemcům pojistné částky v případě tvé smrti. Tyto peníze mohou být použity na splacení tvé hypotéky.

Jak vybrat nejlepší životní pojištění pro hypotéku?

Při výběru nejlepšího životního pojištění pro vaši hypotéku je důležité zvážit několik faktorů:

 • Rozpočet: Kolik můžete každý měsíc platit za pojištění? Je důležité najít pojištění, které si můžete dovolit, aniž byste se dostali do finančních potíží.
 • Potřeby: Jaké jsou vaše potřeby a cíle? Potřebujete pojištění jen na pokrytí hypotéky, nebo chcete také poskytnout finanční ochranu pro svou rodinu?
 • Zdravotní stav: Vaše zdraví může ovlivnit cenu vašeho pojištění. Pokud jste v dobrém zdraví, budete pravděpodobně platit nižší pojistné.
 • Doba trvání pojištění: Jak dlouho potřebujete pojištění? Pokud máte hypotéku na 30 let, budete pravděpodobně chtít pojištění, které bude trvat stejně dlouho.

Jaké jsou výhody a nevýhody různých typů pojištění?

Každý typ pojištění má své výhody a nevýhody. Zde je několik důležitých bodů, které byste měli zvážit:

Pojištění nemovitosti

 • Výhody: Chrání vaši nemovitost před poškozením nebo zničením. Je to povinné při sjednání hypotéky.
 • Nevýhody: Pokrývá pouze škodu na nemovitosti, nikoli ztrátu příjmů nebo jiné finanční závazky.

Pojištění schopnosti splácet hypotéku

 • Výhody: Poskytuje finanční pomoc, pokud se stanete neschopnými splácet hypotéku.
 • Nevýhody: Může být nákladné. Může také pokrývat pouze část vaší hypotéky, nikoli celou částku.

Životní pojištění

 • Výhody: Poskytuje finanční výhody vašim dědicům nebo příjemcům pojistné částky. Může být použito na splacení vaší hypotéky nebo jiných finančních závazků.
 • Nevýhody: Může být nákladné, zvláště pokud jste starší nebo máte zdravotní problémy.

Závěr

Zvažuj životní pojištění s péčí a plánem. Doporučuji vždy vyhodnocovat tuto možnost s dostatečným předstihem, abys mohl/a klidně zvážit své obavy a finanční možnosti. Nezapomeň, že kromě měsíčních příspěvků je důležité zhodnotit, jak vstřícná bude pojišťovna k tvému zdravotnímu stavu. Výběr životního pojištění by měl být promyšlený a odpovídat tvým konkrétním potřebám.