Než se ale pustíš do práce, je tu jedna věc, na kterou bys rozhodně neměl(a) zapomenout – pojištění. Rekonstrukce totiž může přinést nejen radost, ale i nečekané komplikace. Tady máš 5 tipů, jak si pojištění správně nastavit a vyhnout se zbytečným starostem.
1. Plánuj s rozmyslem a poctivě – vyplatí se to
Než začneš bourat nebo vrtat, naplánuj si rekonstrukci do detailu. Co všechno chceš udělat? Jaký materiál budeš potřebovat? A kolik tě to bude stát? Pokud si najímáš firmu, trvej na smlouvě a fakturách.
Proč na tom záleží? Pojišťovna ti v případě škody proplatí jen to, co dokážeš doložit.
2. Po rekonstrukci aktualizuj pojistku – hodnota bytu roste
Rekonstrukcí většinou hodnota tvého bytu výrazně vzroste. A to je skvělá zpráva! Jenže pokud máš pojištění nastavené na původní hodnotu, v případě škody ti pojišťovna vyplatí jen částku odpovídající staré ceně. A to by mohlo být dost nepříjemné, může totiž dojít také ke krácení částky z důvodu podpojištění.
Co s tím? Po dokončení rekonstrukce si nech byt ocenit a kontaktuj svou pojišťovnu. Zvyšit pojistnou částku u pojištění nemovitosti i domácnosti je nutnost.
3. Mysli na sousedy – pojištění odpovědnosti ti zachrání nervy
Při rekonstrukci snadno dojde k nehodám, které mohou poškodit majetek sousedů. Stačí prasklá trubka a voda začne téct do bytu pod tebou. Nebo při vrtání omylem poškodíš společnou zeď. Tyhle situace nejsou nijak výjimečné a mohou tě stát spoustu peněz i dobré vztahy se sousedy.
Jak tomu předejít? Zkontroluj si pojištění odpovědnosti. Kryje škody způsobené třetím osobám – tedy i sousedům – během rekonstrukce. Kromě toho nezapomeň sousedy předem informovat o plánovaných pracích a snaž se minimalizovat hluk a nepořádek.
4. Přečti si pojistné podmínky – vyhneš se nepříjemným překvapením
Předtím než začneš rekonstruovat, vezmi do ruky smlouvu ke své stávající pojistce a pořádně si ji pročti. Zjisti, co všechno kryje a na co se nevztahuje.
Co dělat? Pokud něčemu nerozumíš nebo máš pochybnosti, obrať se na svého pojišťovacího poradce. Je lepší mít jasno hned na začátku než později zjistit, že ti pojišťovna škodu neproplatí.
5. Dělej vše legálně – načerno se to nevyplácí
Pokud plánuješ větší rekonstrukci, ujisti se, že máš všechna potřebná povolení a že práce probíhají podle pravidel. Stavba načerno může vést k pokutám nebo dokonce k tomu, že budeš muset vrátit vše do původního stavu.
Jak na to? Zjisti si předem, co všechno je potřeba zařídit (například stavební povolení nebo ohlášení stavby).
Tip od makléřky: Důvěřuj, ale prověřuj.. Neber pojištění jako samozřejmost. Stále spousta živnostníků spoléhá na štěstí, pojištění často nemají.
Rekonstrukce bez starostí
Rekonstrukce bytu je skvělá příležitost, jak si vylepšit bydlení a zvýšit hodnotu své nemovitosti. Aby ses ale vyhnul(a) zbytečným problémům, nezapomeň na správné nastavení pojištění.
Aktualizuj pojistnou smlouvu, mysli na sousedy a dělej vše legálně – díky tomu si budeš moci užít nový domov bez starostí!