Zpět na výpis
Rýmička nebo vážná nemoc? Jak vás chrání pojištění pracovní neschopnosti

Rýmička nebo vážná nemoc? Jak vás chrání pojištění pracovní neschopnosti

Přechozená chřipka není legrace. Jak na rýmičku a kdy se vyplatí pojištění pracovní neschopnosti? O tom se dneska dozvíš více.
Markéta
28. 10. 2024

Podzim je tu a s ním nejen krásné barvy, ale i sezóna nachlazení. Spoustě nemocí se dá předejít, ale někdy nás to prostě skolí. Na co si dát pozor, co pomáhá, když už na nás něco leze, a kdy má smysl řešit pojištění pracovní neschopnosti? Mrkneme se na to.

Když cítím, že něco na mě leze

Jakmile ucítím první náznaky nachlazení, což je u mě nechuť si dát ráno kafe. Sahám po osvědčených tipech, které mi pomáhají ho zvládnout v ranné fázi:

  1. Silný vývar: Kuřecí nebo hovězí vývar mi dodá vitamíny a zároveň se postará o přísun tekutin, což je při nachlazení klíčové.
  2. Horký čaj: Zázvorový čas s citrónem a medem, posílí imunitu a zaručeně zahřeje. 
  3. Teplé mléko: Mléko s medem, skořicí a rumem je nejen pomocník před usnutím, ale také božsky chutná. Pozor, je to návykové. 😁
  4. Spánek: Dostatečný odpočinek a spánek je důležitý, tělo se potřebuje poprat s nachlazením. 
  5. Dostatek tekutin: Hodně pít je základ, ale nepij jen čaje, ať se nedehydruješ. 
  6. Ovoce a zelenina: Dostaň do těla vitamíny, ideálně z ovoce a zeleniny, nepij jen šumivé vitamíny v tabletách. 

Osobně mám vždy u sebe také eukalyptové nebo zázvorové bonbony, které mi pomáhají, když mě škrábe v krku. Ale nejvíc zabírá domácí lék, který jsem jako malá nesnášela – nakrájená cibule v medu. Druhý den si upíjím sirup a je mi lépe. 

Jsem marod, ale není to obyčejná chřipka

Když tě nachlazení dostane do postele, je důležité se soustředit na to, jak se co nejrychleji zotavit. Nezapomeň na důležitost dostatečného odpočinku a hydratace. A pokud musíš zůstat doma déle, pojištění pracovní neschopnosti ti může poskytnout potřebný klid a finanční podporu.

Pracovní neschopnost 

Marodíš a říkáš si: „Proč nemám pro tuhle situaci pojištění?“. Jestli tě to uklidní, takto většinou lidem dojde, že by nebylo od věci ho mít. Lepší pozdě, než jindy. 

Když víš, že to není nic vážného a máš možnost makat z domova. Dáš si sick days nebo home office a přečkáš to. Ale, co když to není obyčejné nachlazení? Můžeš doma být delší dobu. A to není pro rodinný rozpočet legrace, hlavně pokud vyděláváš hlavně ty. 

Pracovní neschopnost si můžeš pojistit i ty, ve většině případech si plnění můžeš nechat zajistit od:

  • 15. dne
  • 29. dne
  • 60. dne

Plus mínus to tak je u všech pojišťoven, může se to lišit o den. Pracovní neschopnost se pojišťuje na nemoc, úraz, nebo obojí. Za tučný příplatek lze plnění nastavit také zpětně od 1. dne

Pojištění se nastavuje na tzv. denní odškodné, které se určuje dle tvého příjmu. V případě, že denní částka je vyšší než 600 Kč denně, musíš dokládat svůj příjem. Což u podnikatelů může být problém, když si uplatňují výdaje paušálně. 

Nechci říkat výši svého platu

Vím, že to může být citlivý údaj, ale bez této informace ti horko těžko poradce poskytne návrh pojištění. Měl by vědět, jak na tom doma jsi, aby pojištění mělo skutečný smysl. Neboj se, že to někde vytroubí. To, co řekneš poradci, je jako řešení léčby s doktorem. Musí zachovávat mlčenlivost. 

Tvé pojištění neovlivňuje jen tvá práce, případné úvěry či hypotéky, ale hlavně tvůj zdravotní stav. 

Délka vyplácení dávek

Při pojištění pracovní neschopnosti se denní dávky vyplácejí maximálně po určitou dobu. Ta je obvykle 365 dní, ale některé pojišťovny mohou za určitých podmínek poskytovat delší období. 

Na co máš ze zákona nárok jako zaměstnanec?

Od 1. července 2019 už se nevyplácí náhrada mzdy za první tři dny neschopnosti, takže dostáváš náhradu mzdy od zaměstnavatele za prvních 14 dní. Pak přecházíš na nemocenskou, kterou vyplácí stát.

Za prvních 30 dní dostaneš 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu, ve druhém měsíci 66 % a od třetího měsíce 72 %.

Pojištění pracovní neschopnosti by ti mohlo pomoct dorovnat ušlý výdělek, ale stále si ho vybírá jen malá část lidí. Takže ti nepojištění každý rok zbytečně přicházejí o miliardy korun.

Jak je to u OSVČ?

OSVČ by pojištění měli mít všichni, nejen kvůli výpadku příjmu, ale i tzv. podnikatelským rizikům (o nich někdy příště). Když podnikatelům vypadne příjem, musí sáhnout do úspor. Bez úspor jsou namydlení. 

Ani nemocenské pojištění je nezachrání. Příklad: Automechanik na volné noze by si platil minimální nemocenské pojištění ve výši 216 Kč. Pokud se mu něco stane a bude na neschopence, prvních 14 dní nedostane ani korunu. Po tomto období mu bude chodit přibližně 150 Kč denně.

Doufám, že po dnešku chápeš více nutnost pojištění pracovní neschopnosti. Pokud s tím potřebuješ poradit, neboj se mi ozvat.