Zpět na výpis článků

Životní pojištění bez překvapení: Proč je důležité předocenění zdravotního stavu

Markéta
25. 11. 2024, 11:02
Životní pojištění

Než uzavřete životní pojištění, měli byste vědět, proč je předocenění zdravotního stavu tak zásadní krok. Může vám ušetřit spoustu starostí, ale i peníze.

Partneři u řešení životního pojištění

Dokud se nás drží zdraví, na pojištění moc nemyslíme. Ale stačí jedna malá nemoc nebo úraz a najednou se nám otevřou oči. Pokud se už teď potýkáš se zdravotními problémy, které se nějaký ten rok vlečou, může ti předocenění zdravotního stavu výrazně pomoci při modelaci tvého pojištění.

Předocenění je důležitý krok, který ti umožní lépe pochopit, jaká zdravotní rizika máš, a jak to ovlivňuje tvoje pojistné podmínky. V tomto článku ti ukážu, jak celý proces funguje, na co si dát pozor a jak se na předocenění připravit.

Co obnáší předocenění zdravotního stavu?

Předocenění zdravotního stavu je důležitý krok, který bys rozhodně neměl/a podceňovat, pokud uvažuješ o životním pojištění a už nějakou nemoc za sebou máš. Jde o to, že pojišťovna chce zjistit, jaké zdravotní komplikace můžeš mít, aby mohla správně nastavit podmínky i cenu tvého pojištění.

Co je pro předocenění důležité?

  1. Upřímnost: Pokud zamlčíš nějaké zdravotní problémy ve zdravotním dotazníku, může se ti to v budoucnu hodně vymstít. Když pojišťovna zjistí, že bylo něco zatajeno, tak se s tebou nebude párat a může ti odmítnout vyplatit pojistné plnění či odstoupit od smlouvy. Můžeš tak přijít o peníze, které by ti jinak pomohly v těžkých chvílích.
  2. Součinnost: Pojišťovna tě může požádat o doložení poslední lékařské zprávy, aby správně vyhodnotila případná rizika a také navrhla cenu pojištění. Často se dotazují také na to, jaké bereš léky a jak dlouho se léčíš.

Je nutné vždy u pojištění dělat předocenění?

Pokud jsi zdravý/á, tak se předocenění nedělá. V opačném případě je však pro tebe lepší variantou. Když se předocenění neprovede a uzavřeš smlouvu, může se ti stát, že se pojišťovna do dvou měsíců ozve s připomínkami.

Může ti sdělit, že jí to moc nesedí a požádá tě o doložení lékařské zprávy. Zbytečně se tím prodlouží řešení výsledného pojištění. Předocenění mnohdy zabere jen pár minut.

Příklad z praxe: Zažila jsem paní, která mi tvrdila, že je zdravá, jen kdysi měla banální operaci. Tak se uzavřela smlouva, po 3 týdnech dorazilo info od pojišťovny, že paní byla na vyšetření srdce, proč? Paní totiž zapomněla, že jednou jí nebylo dobře, tak si nechala udělat zátěžák. Ano, až takhle si vás pojišťovna umí proklepnout. Pozor na to.

Co se stane po tom, co doložíš případné podklady pojišťovně?

Pojišťovna ti zašle výsledný návrh životního pojištění, který může být:

  • s přirážkou
  • s výlukou
  • nebo odstoupí od smlouvy
  • beze změn (ale to je v těchto případech ojedinělé)

Pojišťovny si rizika umějí spočítat, vždy je nejlevnějším řešením výluka, ale u určitých typů onemocnění tím přijdeš o velkou škálu krytí.

Vždy si nech u svého poradce zaslat modelaci s přirážkou (dají ti např. 25% k riziku vážná onemocnění) a také s výlukou. Ať si to dokážeš porovnat.

Na jaké nemoci často klienti zapomínají?

Často se cítím jako kat, protože u určitých nemocí máte za to, že to je běžná věc, ale není. Jsou to např. tyto nemoci:

  • vysoký krevní tlak
  • alergie
  • migréna
  • obezita
  • cukrovka
  • různé zákroky či úrazy..

Jakmile na něco bereš léky, tak si v léčení. Prosím nezapomínej na to. A kuřáci by měli hlásit, že kouří. Protože u pana doktora to nejspíš máte v kartě také.

V současnosti je většina klientů už s nějakou zdravotní komplikací, proto své klienty nechávám vždy předocenit. Vím, že čekat na ortel dva měsíce je zbytečná starost navíc a chci, ať víte do čeho jdete na první dobrou.

Také máš za sebou už nějakou zdravotní komplikaci, ale chceš ochránit partnera, své dítě či rodinu? Neboj se mi ozvat na palockova@bventure.cz.

Poznej jiný přístup k pojištění

Napiš si o nezávaznou konzultaci.

Kontakt