Zpět na výpis
Atmosférické srážky a pojištění: Co byste měli vědět

Atmosférické srážky a pojištění: Co byste měli vědět

Déšť, kroupy, sníh? Atmosférické srážky můžou někdy potrápit. Podívej se, jak ti pojištění může pomoct s krytím škod, které způsobí srážková voda.
Markéta
16. 9. 2024

Extrémní počasí je v poslední době čím dál častější. Není divu, že přívalové deště můžou způsobit nepříjemné škody na majetku. Kromě velkých povodní se může stát, že déšť zateče střechou, špatně těsnícími okny nebo z okapu. A tady přichází na scénu pojištění atmosférických srážek – důležité, aby ti podobné situace nezpůsobily víc starostí, než je třeba.

Co je pojištění atmosférických srážek?

Zatečením atmosférických srážek se rozumí nahodilé vniknutí vody z atmosférických srážek přes stavební konstrukce budovy do vnitřních prostor budovy, ke kterému nedošlo v přímé souvislosti s působením jiného pojistného nebezpečí, nejde však o vzlínání vody.

Je pojištění atmosférických srážek automaticky v pojištění nemovitosti?

Ne, většina pojišťoven má toto připojištění ve vyšších balíčcích. V základním pojištění ho má např. pojišťovna Uniqa a Pillow. 

Atmosférické srážky nebo povodeň a záplava?

Pokud si pojistíš obojí, nikdy neuděláš chybu, protože obě pojištění jsou důležitá. Když silně prší a voda ti zateče třeba střechou, potřebuješ pojištění atmosférických srážek. Pokud voda poškodí dům kvůli záplavám nebo povodni, potřebuješ pojištění povodně a záplavy.

Pořád plaveš v tom, co vlastně povodeň a záplava je? Mrkni na můj článek z června, kde jsem to vysvětlovala do detailu. 

Kdy tedy je zapotřebí mít toto připojištění?

Pokud je zatečení způsobeno samotným deštěm, musíš mít sjednané pojištění atmosférických srážek, aby byla taková událost předmětem pojištění. Tady by ti pojištění povodeň a záplava nepomohlo. Jen pozor na sjednanou pojistnou částku.

Jak předcházet škodám?

Někdy škodám jdeme zbytečně naproti tím, že neudržujeme vlastní domov v kondici. Na co se vyplatí dát pozor?

  • Pravidelná kontrola střechy: Zkontroluj, zda nejsou poškozené nebo uvolněné tašky, šindele či jiné části krytiny, které by mohly způsobit únik vody.
  • Čištění okapů: Pravidelně odstraňuj listí a nečistoty z okapů, aby voda mohla volně odtékat a nehromadila se u střechy
  • Kontrola těsnění kolem oken a komínů: Ujisti se, že jsou všechny těsnící prvky v dobrém stavu a nevznikají zde mezery, kudy by mohla voda zatékat.
  • Odvodňovací systémy: Mít dobrý systém na odvádění vody ze střechy a od domu (trubky a odtoky), aby se zabránilo vzniku kaluží u základů domu.
  • Revize po silném dešti nebo bouři: Po extrémním počasí proveď kontrolu střechy, zda nevznikly nové škody.

Jaká je nejčastější výluka v pojištění?

Většina pojišťoven má ve výluce zatečení vody otevřenými okny (i když jen na ventilaci) nebo dveřmi. Další častou výlukou je špatný technický stav - když ti chybí tašky na střeše, tak si za to zatečení prostě můžeš sám/a.

U pojištění domova mysli i na ty nečekané situace. Jak jsi tento týden mohl/a vidět, záplavy a povodně se nevyhýbají ani vysokým horským oblastem. Hledáš vhodné pojištění pro svůj domov? Napiš mi, podíváme se společně na možnosti.