Zpět na výpis
Škola se blíží: Jak děti připravit na nový školní rok

Škola se blíží: Jak děti připravit na nový školní rok

Školní docházka s sebou přináší nejen nové zážitky a poznání, ale i zvýšené riziko úrazů. Jak děti připravit na školu?
Markéta
19. 8. 2024

Poslední dva týdny dělí děti od návratu do školních lavic. Jak se na to připravit a co nepodcenit? Podíváme se na tipy, které ulehčí nervy nejen dětem, ale i celé rodině. Od správného vybavení po nezbytné pojištění, které zajistí klidnou mysl při každodenních školních dobrodružstvích.

Hlavní je příprava

To už nám říkali učitelky ve škole, že hlavní je být připravený. 😄 Ať se na něco nezapomene, mám tady pro tebe nápovědu:

  1. Vytřiď se školákem staré školní pomucky: V klidu je projděte a vyberte ty, které se dají ještě použít (pokud tedy nejsou úplně out😏). Nepouštěj se do toho jen ty, dej dětem možnost být toho součástí. Sice chvilku budou brblat, ale aspoň si rovnou řeknete, co je třeba koupit či ne. 
  2. Úklid psacího stolu: I když doma nemáš gamera, tak tě to chtě nechtě čeká. Mimo úklidu, ať je vše hezky připravené také zkontroluj, jestli z místa tvůj andílek nevyrostl. Ať tě hned v září nepotká rychlá cesta do prodejny nábytku. 
  3. Nákupní seznam: Sepiš si všechny chybějící věci, které díky úklidu a třídění si zjistil/a.
  4. Nákup: Hodně zvaž to, na co s sebou vezmeš dítě či ne. Co si budeme povídat, i nám bylo trapně vyrazit na nákupy s rodičema, když s náma třískala puberta. Na výběr batohu i oblečení se určitě na cestu vydejte spolu, ať si má možnost capart vybrat. Ať jsou nákupy příjemnější, propojte to s nějakým výletem, kinem nebo třeba dobrotou. 

Pozor na zapomenuté krabičky v batohu. Jestli doma máš mikroskop, ukaž dětem svět, který si díky zapomenuté svačině vypěstovaly. 😄

Jak děti připravit na návrat do školy?

Po dvou měsících lenošení je tvrdý návrat do reality, jak na to připravit naše nejmenší? Pojďme se podívat na několik tipů, které to mají usnadnit:

  1. Postupné zvykání na vstávání: Nezaváděj dětem hned ostrý budíček, jako kdyby už šly do školy – to by se asi nesetkalo s nadšením. Místo toho je začni postupně budit o něco dříve. Budou méně mrzuté, a i večerní usínání se jim pak lépe přizpůsobí.
  2. Zachraňte zbytek prázdnin: Reklamy na školní pomůcky jsou všude a připomínají, že se škola blíží, což může dětem kazit konec léta. Zkus je od toho odklonit zábavou – hrajte společně hry, jako jsou aktivity nebo klasika „Město, jméno, zvíře, věc“. Tak je zabavíš a přiměješ je myslet na něco jiného.
  3. Udělejte si závěr léta, jak se patří: Naplánujte rodinný výlet, kterým symbolicky uzavřete prázdniny. Nejenže to pomůže psychicky připravit na školu, ale děti budou mít co vyprávět. Ať už to bude „Skvělý výlet s rodiči“ nebo „Další trapná akce od našich,“ hlavní je užít si společné poslední chvíle, než se zase roztočí kolotoč učení a kroužků.

Prázdniny vždy ukážou šikovnost dětí

Léto je největší zatěžkávací test pro děti i dospělé. Není žádným tajemstvím, že právě v létě dochází k nejvíce úrazům – a není se čemu divit. Vystoupíme ze zajeté rutiny, jdeme na vodu, skáčeme přes potoky při túrách v lese, nebo zkoušíme, jestli ještě zvládneme vylézt na stoh slámy, jako když jsme byli malí.

Pokud víš, že tvoje dítě má sklony k menším (nebo větším) nehodám, zvaž, jestli pro něj nezařídit úrazové pojištění. To děti ochrání při dovádění doma i ve škole.

V současnosti se mezi puberťáky šíří i nemoci, které za mých mladých let nebyly, proto se rodiče obávají i více nemocí než kdysi. 

Nevím, jak u tebe, ale u nás se řešila malé životko včetně "spoření", aby každé dítě něco dostalo k plnoletosti. Nebyla to dobrá volba. Většinou tyhle malá spoření nemají moc velký význam. Proto všem klientům doporučuji spoření řešit jinou formou, ale životní pojištění udělat dětem pořádné. 

I za pár stovek měsíčně jim zajistíš pojistku, která je ochrání nejen před úrazy, ale hlavně i před nemocemi. O životku pro děti jsem již jednou psala, mrkni na můj článek